jahody

Objevte tajemství jahod a sazenic jahodníku

Sazenice jahod jsou pro zahrádkáře skutečnou lahůdkou. Tyto malé rostliny, ačkoli se mohou na první pohled zdát skromné, nám nabízejí hojnost šťavnatých plodů a poskytují domácí plantáž přírodních po přečtěte si více »

borůvky

Výhody pěstování americké borůvky

Americká borůvka - modrý poklad z Ameriky Borůvka je nejen sladké, chutné a šťavnaté ovoce, ale také výborný zdroj mnoha živin, antioxidantů, vitamínů a minerálů a také vlákniny. Borůvka patří mezi t přečtěte si více »

 

Objevte tajemství jahod a sazenic jahodníku

Sazenice jahod jsou pro zahrádkáře skutečnou lahůdkou. Tyto malé rostliny, ačkoli se mohou na první pohled zdát skromné, nám nabízejí hojnost šťavnatých plodů a poskytují domácí plantáž přírodních pochoutek. Pojďme tedy pěstovat https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Lesni-jahody-a-jahody/55 jahody! Pronikavá vůně zralých plodů na naší zahradě je nespornou výhodou tohoto druhu činnosti. Pro ty, kteří mají omezený prostor, ať už na balkoně, nebo na městské terase, existuje vynikající řešení - jahody v květináči! Staré odrůdy jahod si získávají oblibu právě pro tento pocit. Vrátíte se tak k chuti dětství, kterou tyto malé, ale chuťově výrazné plody evokují. Nezanedbatelná je i otázka estetiky - staré odrůdy mají často originální vzhled, který přináší do naší zahrady nebo i na okenní parapet závan rozmanitosti. Pěstování keříku jahodníku a jeho sesterských jahod nás překvapí velkým množstvím výhod - od nostalgie až po samotnou chuť, kterou ocení naše chuťové buňky. Existuje něco lepšího než revoluce v domácím zahradničení? Právě objevujete tajemství svého malého zeleného koutku, ukrytého mezi květináči!

Kouzlo pěstování jahodového keře.

Při hledání přírodních chutí a vůní začíná dobrodružství na našich zahrádkách. Sazenice jahod - známé nám z dětství - se snadno pěstují a jejich plody přesvědčí svou jedinečnou chutí. Pěstování jahodového keře může být vzrušující botanickou výpravou právě pro vás. Kromě půvabu domácího pěstování těchto drobných plodů je přitažlivou vlastností možnost obcování s přírodou, a to téměř bez nutnosti se o rostlinu starat. Staří zahradníci říkají: "Zasaďte jednu sazenici jahodníku a máte ji na celý život". Vyzkoušejte si tedy pěstování těchto malých červených pokladů a začněte tím, že jahodník zasadíte do květináče. Tento přístup se osvědčí zejména v případě, že bydlíte v paneláku nebo na malém prostoru - v žádném případě není nutná zahrada! Většina starých odrůd jahodníku vytváří spoustu postranních výhonů, které lze snadno protáhnout nebo jakýmkoli způsobem obejít, aby měly co nejlepší podmínky pro růst. Na vzrostlý keř jahodníku je opravdu krásný pohled. Mějte však na paměti, že jahody - stejně jako všechny rostliny - potřebují trochu péče, aby správně dozrály a plodily. Pokud se tedy obáváte, že se vám tyto drobné červené poklady nepodaří vypěstovat - buďte klidní - je to opravdu snadné. Určitě se také ukáže, že je to skvělá zábava a že to do vašeho každodenního života vnese trochu kouzla.

Jahody v květináči - nový zahradnický trend.

Sazenice jahod jsou nejen vaším malým kouskem divoké přírody, ale také pochoutkou s jedinečnou chutí. Domácí pěstování této rostliny si získává stále větší oblibu - a to zcela oprávněně! Jahody v květináči jsou ideální na balkon nebo terasu. Navíc tím, že se rozhodnete pěstovat jahodový keřík, uděláte něco pro životní prostředí - tyto odrůdy mají často mnohem více chuti než typické tržní jahody. Jaké jsou však kroky, které je třeba dodržet? V první řadě je důležité umístit naše sazenice na správné místo: místa s dostatkem slunečního světla jsou pro tyto keříky vlastně rájem! Pravidelně zalévány (ale nepřehánět to!) přinesou mnoho chutných plodů. Obzvláště ceněné jsou zde staré odrůdy jahod - jejich výrazná vůně a chuť jsou skutečnou lahůdkou! Pokud tedy hledáte nový zahradní projekt nebo chcete ozelenit svou domácí zahradu či terasu, přemýšlejte o jahodách. I když jsou malé, budou mít velký vliv na váš život.

Nezapomenutelné chutě: návrat ke starým odrůdám jahod.

Jsou to plody našich babiček, které si předávaly recepty na jejich pěstování z generace na generaci - staré odrůdy jahod, jsou založeny na genech divoké rostliny, druhu tzv. jahodníku křovitého. Proč o nich ale nyní tak často slýcháme? Jsou sazenice jahod starých odrůd jen nostalgií? No, to ne! Tajemství spočívá v chuti a vůni, která pro mnohé dosahuje dokonalé rovnováhy, mezi sladkostí a, kyselostí. Delší řetězce DNA těchto stařečků ocenili šlechtitelé nejnovějších odrůd jahod - právě sem si našly cestu některé klony starších genů, které si získaly přízeň zahradních labužníků. Mnoho lidí se proto dnes rozhoduje pro jakýsi návrat ke kořenům - třeba jen pěstováním nostalgických jahod v květináči.

Jahody a jahodníky: dvě sestry s odlišnými charaktery.

Jahody a jahodníky nejsou tak odlišné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Sazenice jahodníku jsou ideálním doplňkem každé zahrady nebo balkonu. Nic nechutná lépe než sladká jahoda přímo z květináče! Způsob pěstování těchto malých zázraků je jednoduchý i pro začínající zahrádkáře - stačí polostín a mírná zálivka. Na druhou stranu jahody - často obcházené v drogeriích kvůli jejich péči a nárokům na pěstování. Ale zkoušeli jste někdy staré odrůdy jahod? Staré odrůdy mají intenzivní chuť a vůni. Některé z nich mají dokonce nádech divokého medu. Možná je na čase pustit se do pěstování jahodového keře? Vždyť jeho zelené listy krásně kontrastují s jemnými jahodovými květy na zahradě. Jahody a sazenice jahodníku jsou jako dvě strany jedné mince. I když se na první pohled zdají být odlišné, obě mají své jedinečné výhody. Proč si nevysadit obě a neužívat si symfonii chutí po celou sezónu?

Jak pečovat o jahody a sazenice jahodníku pro ty nejchutnější plody.

Pravidla péče o sazenice jahodníku jsou jednoduchá - jahodovému keříku se bude dařit na volném prostranství stejně dobře jako v květináči, jakmile mu poskytnete správné podmínky. Důležitý je výběr stanoviště; podobné požadavky, jako je světlo a úrodná půda, jsou společné i pro staré odrůdy jahodníku. Během kvetení je dobré průběžně odřezávat odkvetlé květy, aby rostlina mohla soustředit energii na tvorbu nových výhonů. Potřeby jahodníku se mírně liší, ale rozhodně preferují vlhčí půdu a vysoké sluneční světlo. Dostatečné množství deště nebo rozumné zavlažování a kvalitní kompost dokáží zázraky. Celkově lze říci, že při pečlivé péči o správnou polohu, poměrně střídmém hnojení a pravidelném sledování se můžeme celé léto těšit jak z krásy jahodníku a sazenic jahod, tak z chuti jejich šťavnatých plodů!

Související články